Aydın’da Ruhsatsız JES Kuyusunda Patlama

Aydın Efeler Yılmazköy’de bulunan JES kuyusunda patlama meydana geldi. Kuyunun ruhsatsız olduğu ileri sürülürken, şirketin bölgedeki faaliyetleri mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen çalışmalarını sürdürdüğü iddia edildi. Dikilitaş mevkiinde meydana gelen patlamada yaklaşık 160-170 dereceyi bulan sıcak su ve gazlar gökyüzüne yükseldi. 20-30 metre yüksekliğe kadar ulaşan sıcak akışkan daha sonra yağmur şeklinde etrafa yayıldı. Akışkanla birlikte yeraltından Aydınlıların “çürük yumurta kokusu” diye tarif ettikleri hidrojen sülfür gazı yayıldı. Bölgeye Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de gelirken yoğun bir basınçla püskürmeye devam eden sıcak suya bir süre müdahale edilemedi.

ZEYTİN VE İNCİR BAHÇELERİNİN ORTASINDA

Aydın kent merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki Yılmazköy’lüler yıllarca JES’lere karşı mücadele ediyorlar. Zeytin ve incir bahçeleri ile çevrili olan Yılmazköy’de açılan davalara rağmen hukuksuz bir şekilde JES çalışmalarına devam edilirken, Ken Kipaş adlı JES şirketine verilen ÇED gerekli değildir kararı mahkemece iptal etmişti.

“MÜHÜRLENEN KUYUDA KAÇAK ÇALIŞMA YAPIYORLARDI”

Konuyla ilgili görüşleri alınan Yılmazköy’lü Şermin Çetin patlamanın olduğu kuyunun geçtiğimiz aylarda ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Efeler belediyesi tarafından mühürlendiğini belirterek, “Buna rağmen şirket çalışmalarına devam etti. Bizim arazimizin altından habersiz bir şekilde boru geçirdiler. Ben geçenlerde Yatırım İzleme Kuruluna giderek “burada kaçak kuyu kazıyorlar” diye şikayette bulunmuştum. Bana, ‘hayır izinleri var’ denildi burada” diye konuştu.

MB Holding Onursal Başkanı Muharrem Balat, AA muhabirine, “Bu olağan bir durum. Bu tip kazalar olabilir. İnşallah burada büyük bir hasar görmeden olayı kapatabilirler. Boruların ağzında vanalar vardı. O vanada meydana gelen bir arıza bunun tutulmasını önlemiş. Sorun oradan çıkmış. Alttaki karbondioksit gazının basıncı azalınca su kendiliğinden yavaş yavaş duracak. O zaman vana bölgesi rahatlayacak. Vana bölgesini yapacaklar. Basınç kesilmiş olacak. Şu anda yaralı yok.” dedi.

KEN KİPAŞ Enerji AŞ’den yapılan yazılı açıklamada ise firmalarına ait AY-17 adlı kuyularında basıncı ayarlayan vanada arıza meydana geldiği, kuyunun tüm yasal izinlerinin olduğu belirtildi.

Jeotermal santralleri yerleşim yerlerine yakın yerlere kuruldukları takdirde halk için büyük tehdit oluşturuyor. Kaza riskinin yanı sıra çevredeki biyolojik çeşitlilik de olumsuz etkileniyor.

Jeotermal kaynak buhar kullanıldıktan sonra suya dönüştüğünde çıkarıldığı noktadan yer altına geri verilmesi gerekiyor. Şirketler ise bu maliyetli işlemi yapmak yerine özellikle geceleri boş dere yataklarına jeotermal suyu bırakıyorlar. Bu durum özellikle tarım alanlarında kurumalara yol açıyor. H₂S ve metan gazı sızıntıları da halk sağlığını ve insan dışı yaşam sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlarda özellikle Aydın yöresinde artan jeotermal santraller orta ve uzun vadede ekolojiye olumsuz etkileri sebebiyle enerji üretimiyle edilen faydayı gölgede bırakacak bir maliyete sebep oluyor. Bu maliyet, enerji üretiminin sosyal ve biyolojik açıdan canlılığa çıkardığı maliyettir. Şirketlerin bu maliyeti azaltmak şöyle dursun “görmezden gelme” tavırları küresel çapta uygulanan endüstriyel enerji üretimi politikalarının bir yansıması. Bizlere ise bu durumda sosyal ve biyolojik maliyeti açığa çıkarmak ve yaşamın tümüne korumak düşüyor.Bu durum özellikle tarım alanlarında kurumalara yol açıyor. H₂S ve metan gazı sızıntıları da halk sağlığını ve insan dışı yaşam sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlarda özellikle Aydın yöresinde artan jeotermal santraller orta ve uzun vadede ekolojiye olumsuz etkileri sebebiyle enerji üretimiyle edilen faydayı gölgede bırakacak bir maliyete sebep oluyor. Bu maliyet, enerji üretiminin sosyal ve biyolojik açıdan canlılığa çıkardığı maliyettir. Şirketlerin bu maliyeti azaltmak şöyle dursun “görmezden gelme” tavırları küresel çapta uygulanan endüstriyel enerji üretimi politikalarının bir yansıması. Bizlere ise bu durumda sosyal ve biyolojik maliyeti açığa çıkarmak ve yaşamın tümünü korumak düşüyor.

KAYNAK: https://www.evrensel.net/haber/403675/aydin-yilmazkoyde-jes-kuyusu-patladi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir