Köylülerden Teke Deresi İçin Eylem

Kırklareli’nde köylüler Teke Deresi’ndeki kirliliğe tepki gösterdi. Kirlilik nedeniyle tarımsal sulamada dereden yararlanamadıklarını belirten köylüler, firmalara çağrıda bulundu.

Çevre köylerden, Babaeski ilçesine bağlı Haznedar Köyü’ne giden vatandaşlar, dere etrafında bir araya geldi. Dereden yayılan koku nedeniyle dere kenarında durmakta güçlük çeken vatandaşlar, dereyi kirleten firmalara ve yetkililere çağrıda bulundu.

DERENİN RENGİ DEĞİŞTİ

Köy muhtarı Yusuf Yaşa, Teke Deresi’nin, çevre köylerin ortak sorunu haline geldiğini söyledi. Yaklaşık 1,5 yıldır derenin renginin değiştiğini ve etrafa kötü kokular yayıldığını aktaran Yaşa, köyde sulama yapamadıkları için çiftçilik ve hayvancılığın azaldığını vurguladı.

Deredeki kirliliğin, İnece Belediyesi arıtma tesisinden kaynaklandığını ifade eden Yaşa, “Bu konuda daha önce yetkililerden yardım beklemiştik, şimdi daha çok yardım bekliyoruz. Biz köyde tarım yapmaya çalışıyoruz. Bu dereden akan suyla tarım yapılamaz. Tarım yapılamadığı yerde hayvancılık yapılamaz. Biz bu konuda yardım bekliyoruz. Derede artık balık kalmadı. Sinek dahi kalmadı, kurbağa bile kalmadı” dedi.

Teke deresinin geçtiği köylerden Dokuzhöyük’ün muhtarı Adem Balsak da çiftçiler olarak dereden dolayı çok büyük kayıplar yaşadıklarını belirtti.

Bu yıl mevsimlerin de kurak geçtiğini anımsatan Balsak, barajdan da su salınmadığı için tarım topraklarının sulanamaz hale geldiğini söyledi.

Yaşamın devamlılığını borçlu olduğu su kaynaklarının bilinçsizce kirletilmesi en çok çevresindeki biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor. Fabrikaların, arıtma tesislerinin atıklarını maliyet ödememek için yereldeki su kaynaklarına bırakması halk sağlığını ve insan dışı canlılığı olumsuz etkiliyor. İnece Belediye’sinin arıtma tesisisin atıklarını bırakması sebebiyle kirlenen Teke Deresi’nin eskisi gibi temiz ve özgürce akması için eylem yapan köy halkının mücadelesinin yanındayız.

KAYNAK: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/05/03/teke-deresi-icin-eylem/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir