Tarlası sular altına kalan çiftçilere ‘hasar yok’ raporu verdiler!

Corona virüs salgınında büyük darbe yiyen Adana ve Mersinli çiftçiyi yağmur ve doludan sonra Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) vurdu. Ürünleri zarar gören çiftçilerin tarlalarında inceleme yapan TARSİM eksperleri ‘Sıfır hasar’ raporları düzenledi
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana ve Mersin’de sağanak yağış, sel ve dolu nedeniyle ürünleri büyük oranda zarar gören üreticinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı.

ÇİFTÇİLER BÜYÜK MAĞDURİYET İÇİNDE
Ürünleri büyük oranda zarar gören bazı çiftçilerin tarlalarında hasar tespitine gelen Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperlerinin anlaşılmaz bir tutumla 0 (sıfır) hasar raporları tanzim etmesini ve mağduriyete sürüklenmelerini gündeme getiren Şevkin, “TARSİM eksperlerinin bu tutumunu kabul etmek mümkün değildir” dedi.
Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:

-Yanlış raporlama iddiaları doğru ise bakanlığınız TARSİM yetkililerinin çiftçiyi daha çok zarara uğratan yanlış raporlarına karşı bir önlem alacak mıdır? Müdahale edecek midir?

-Yaşanan afet olaylarında TARSİM’e sigorta yaptıran ve eksperlerin hazırladığı hasar raporlarını uygun bulmayan kaç üretici bulunmaktadır?

-Zarar gören çiftçiler için yeniden ve doğru bir raporlama işlemi gerçekleştirilecek midir?

Tarım sigorta primlerinin %50’si devlet, %50’si üretici tarafından ödeniyor. Altyapı eksiklikleri sebebiyle üreticinin yaşadığı mağduriyetleri gidermek şöyle dursun, devlet üreticiyi sigorta primlerinin yarısını ödeme yükümlülüğü altına sokmasıyla birlikte çiftçi zarara uğradığında sıfır hasar raporlarıyla zararı tazmin etmekten kaçınıyor. Çiftçilerin tarlaları sular altında kalmasına rağmen sigorta eksperlerinin sıfır hasar raporu düzenlemesi üretenin aklıyla dalga geçmektir. Üreticiyi üretime teşvik etmek ve altyapı eksiklikleri sebebiyle uğranan zararları tazmin etmek devletin yükümlülüğüdür. Hasar raporları derhal bilimsel verilere uygun olarak, üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.

KAYNAK: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/tarlasi-sular-altina-kalan-ciftcilere-hasar-yok-raporu-verdiler-5790282/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir